Dražba po pobídkovém kontru – 1.část

Dražba po pobídkovém kontru je vděčný námět na výukový článek. Nabízí se klišé o tom, kterak se přesností další dražby rozliší začátečník od zkušeného hráče, ale ve skutečnosti je to tak, že i mnoho zkušených hráčů draží po pobídkovém kontru hrubě nepřesně. Způsobeno je to tím, že korektní dražba funguje jinak, než jak radí právě intuitivní zkušenosti nasbírané z tisíců útočných dražeb jednostranných. Celou situaci pak zatemňuje skutečnost, že všichni předražují z pozice kontrujícího a nedodražují z pozice odpovídajícího. Není to nic nečekaného, kdo má body, draží moc – kdo nemá, draží málo. Celý problém vzniká tím, že hráči draží podle toho, jak na ně jejich list působí v emoční rovině, nikoli podle chladné kalkulace typu „má dáti – dal“ (v tomto případě „již slíbil – ještě neukázal“).

Uniformita chyb vede kromě falešného pocitu mainstreamu (dražíme tak všichni) navíc k tomu, že slušná část špatných dražeb vede do správných závazků (podle populárního pravidla, že sudý počet chyb se navzájem vyruší). Ta část, která vede do manší na body 20-0 (kdo měl tušit, že máš nulu) nebo méně často do závazků na prvním stupni na body 14-14 (kdo měl tušit, že má partner zahajitele nulu), bývá pak připisována smůle. Opravdu spektakulární havárie nenastávají v případě, kdy spolu zasednou dva špatní hráči, ale především v případech, kdy kontrující špatný hráč po svém vyhodnotí korektní dražbu dobrého partnera na odpovědi.

Myslím, že většina popisů tzv. kaplanovského kontra (podle amerického teoretika Edgara Kaplana) ztrácí svého čtenáře hned na začátku sáhodlouhým popisem počítání Kaplanových bodů. Hodnocení listu je poměrně komplexní záležitost a nechci nasazovat laťku příliš vysoko. Za lepší přístup považuji počítat obyčejné figurové body a věnovat pozornost významu jednotlivých akcí. Potřeba přesnějšího zhodnocení listu by měla vycházet až z praktických zkušeností, ostatně to, že sečtení figurových bodů je první, nikoli jediný, krok kvalitního
zhodnocení listu, není omezeno na situaci po pobídkovém kontru. Mluví-li se v dalším textu o 12 bodech, je třeba to vnímat jako: „List odpovídající běžnému dvanáctibodovému listu,“ což může být stejně osm kvalitních figurových bodů s výbornou rozlohou jako pravidelný list s patnácti defektními body.

Pobídkové kontra na zahájení 1 v barvě slibuje v základní variantě dostatečné hodnoty na otevření dražby a podporu pro všechny tři nelicitované barvy. Řekněme tedy 12 bodů a třílisty v nedražených barvách. Lze tolerovat dubl v levné barvě, je-li vyvážen rezervou v síle. S drahým dublem je lepší pasovat než riskovat, že partner, který do drahé barvy zamíří přednostně, s misfitem předraží.

Pokud kontrujeme bez dostatečné podpory zbylých barev, slibujeme dostatečnou sílu na další akci. Tato silná varianta kontra se často shrnuje jako: „16+ bodů, cokoli,“ ale to je naivní interpretace, které se ještě později podíváme na zoubek.

Nejprve si položíme základní otázku. Po dražbě 1♥-Dbl-Pass-2♣/Pass-? se kontrující ocitnul znovu na řadě k dražbě. Jaký list si u partnera představí? Kolik bodů partner slíbil? Kolik bodů vyloučil? Nebo konkrétněji: Může mít desetibodový list? Může mít nulu?

S odpovědí na první otázku se často příliš pospíchá. Snazší je najít odpověď na dotaz druhý. Je-li odpověď záporná, musí existovat hláška, kterou s nulou udělá místo použitých dvou trefů. Zde je první indikátor toho, že naše zvyky z jednostranné dražby jsou nepoužitelné, až nebezpečné. V jednostranné dražbě po zahájení partnera 1 v barvě s nulou pasujeme. Pasovat s nulou je nejjednodušší věc v bridži. Pasovat s nulou pobídkové kontra partnera je nejjednodušší cestou, jak jej přimět k nespolečenskému chování ještě před tím, než partie skončí a soupeři zapíšou několik kontrovaných nadzvihů (mají-li soupeři ke splnění manš, bude jejich hodnota i bez dalších bonusů vyšší než hodnota manšové prémie). Dražba barvy v pořadí je tedy nejslabší hláška, která přichází v úvahu a tím je stanovena dolní hranice síly – nula bodů.

Tváře poctivých studentů přirozené dražby v tuto chvíli vyzařují neklid. Kontrující slíbil 12 bodů, odpovídající neslíbil vůbec nic a dražíme novou barvu na druhém stupni? Je to porušení pravidel přirozené dražby, nebo je dražba forsující a my se vyženeme do závratných výšek? Řešení je naštěstí snadné a navíc neuvěřitelně elegantní. Jediná malinká myšlenka. Stačí jen trochu pootočit hlavu a podívat se na věc z nového úhlu.

Kontrující slíbil podporu zbylých barev, takže všechny tři barvy (kromě barvy zahájení) již na naší lince byly draženy. Nejedná se tedy o dražbu nové barvy, ale jen opravu do barvy dříve dražené. To je v přirozené dražbě nejslabší možná akce a to plně vyhovuje i této sekvenci.

Tahle myšlenka otevírá cestu k tomu, abyste si vzali tužku a papír a rozvrhnuli si význam ostatních, silnějších hlášek. Co znamená skok v (dražené) barvě? Co hláška 1NT? Co skok v NT? Existuje i nelimitovaná hláška, která může být pro kontrujícího forsující? Jak stanovit bodové hranice jednotlivých hlášek tak, abychom se nedostávali zbytečně vysoko, ale přitom nehrozilo předčasné zapasování v případě, že naše linka má sílu na manš? Lze tyto hranice odvodit z prostého předpokladu, že kontrující bude znovu dobrovolně dražit jen s výraznou rezervou (tedy má-li alespoň 16 bodů)?

Než nabídnu vlastní odpovědi v dalším díle, můžete si své řešení otestovat na partiích v tomto dotazníku.

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s