První půlka v TP (a los SF)

O tomto víkendu se odehrál třetí zápas čtvrtfinále Trefového poháru. Sedmizápasová soutěž tak ještě nemá svou první polovinu za sebou. Rébus z titulku rozluštíme později. Po zápase proběhl los semifinále jehož výsledky naleznete na konci článku.

Páteční boje se rozehrály U Škaldů ve Vrchovinách a po spočtení prvních tří partií mohli být hosté v sestavě Kabourková-Jelínková, Netuka-Kubšovský spokojeni s průběžným vedením 0-37. Domácí čtveřice Horáček-Hozda, Ertner-Kubišta však počítala rychleji, takže v tu chvíli už si byla jista vítězstvím v prvním setu v poměru 47-37.

V druhém setu se kuriozity nabalovaly ještě rychleji. Hned v první partii splnil Miloš Hozda 6NT i přes nešťastné dělení pracovní trefové barvy (Jxxx za) tím, že po zjištění špatných zpráv pokračoval pikovou figurou tak nonšalantně, že mu Petr Jelínek (vystřídal Alenu Kabourkovou) „přiznal“ třetí tref a červené eso obránců padlo na pokutu ze renons. Plný slemový swing si ale připsali i hosté poté, co se slem na sedm trumfů (AKQJT-xx) ukázal dobrou volbou nikoli navzdory dělení trumfů 5-1, ale právě proto, že na druhém stolu tuto barvu Lucka Jelínková vynesla od pětilistu a po dobrání na trumfové eso dala partnerovi snap. Basketbalové skóre nezaostalo za prvním setem a tentokrát si po spočítání výsledku obě strany myslely, že prohrály. Překvapivě měly tak trochu pravdu obě, protože skóre 45-45 přineslo první půlení bodu v historii soutěže (zde je řešení rébusu v titulku). To samozřejmě vyhovuje vedoucímu týmu, neboť je tím zápas redukován na tři vítězné sety (nedojde-li na druhou bombu v jednom letadle). V posledním setu dne, který proběhl v nezměněných sestavách, tuto psychickou výhodu domácí proměnili v drtivé vítězství 39-13 a do nedělních bojů vstupovali s trojitým mečbolem.

V sobotu proběhla personální obměna hostujícího týmu, který do bašty trutnovského bridže v hostinci U Kopeckých v neděli dorazil v čtyřčlenné sestavě Kabourková-Jelínková, Křivánek-Jelínek. Honza Ertner účastníky uvítal u dveří, ale pak se odebral plnit dědečkovské úkoly a své místo u stolu přenechal Jiřímu Sedralovi. Ani tomu se po nástupu do rozjetého zápasu nevyhnula technická chyba a klíčovou partii (přimáčknuté 3NT) odehrál s dvanácti kartami v ruce, zatímco pikové eso leželo na podlaze v druhé místnosti. K renonsu nedošlo i díky dělení piků 4-3-3-3, ale ztracené dva zdvihy obraně chyběly. S formátem deja vú si pohrávali i Křivánek-Jelínek, kteří vydražili 6 piků dokonce jen na šest trumfů, zde by ovšem oprava do bočního 11-fitu vedla ke splnění značně podlimitního velkého slemu (AKQJx–A9-Kxxxxx proti 9-Qxxx-xxx-AJxxx), zatímco v praxi byli šťastní nejprve za dělení trumfů 4-3, po dohrání setu pak i za hubené vítězství 25-27.

V pátém setu se prohodily dvojice a u jednoho stolu se znovu sešli tři protagonisté slemu na renons, což připomenula první partie, kdy v závazku 4 piky po marných pokusech o vpustku podehrála obrana AQ na stole ze správné strany, chyběla však maličkost – aby Pepa Horáček na dámu položil krále a ne omylem malou. Kdyby v příští partii po nepřesnosti obrany Jirka Křivánek splnil 5 kár s kontrem (dražených v obraně), mohly se dít velké věci, ale v praxi bylo už po této partii vyrovnáno (vzhledem k pěti pádům ze tří piků na druhém stole hosté bojovali vlastně o zremizování partie) a ve zbytku setu byla převaha domácích zřetelná. Tým BK Trutnov se tak stal třetím semifinalistou Trefového poháru. Následný los rozhodnul nejen o tom, že si na svého soupeře musí ještě počkat, ale i o tom, že v tomto ročníku mají Východočeši jistotu, že nebudou za pohárovými zápasy cestovat. I druhé semifinále se odehraje v Čechách, ostravský Herold se tentokrát vydá na jih.