Sandwich Puppet

Sendvič je pokrm tvořený dvěma plátky chleba, které svírají libovolnou náplň. John Montagu, čtvrtý hrabě ze Sandwich, si prý v 18. století nechal servírovat plátky masa mezi dvěma chleby proto, aby nemusel přerušovat karetní hru. Zcela jistě to nebyl bridž, který se jako samostatná hra objevil na přelomu 19. a 20. století.

Puppet je anglický výraz pro loutku, figurku připomínající člověka, jejíž chování má v rukou člověk, který je zpravidla ukryt pozorovateli.

Jakkoli je historka o lordu Sandwichovi u bridžového stolu přibarvená, jistě není od věci po něm pojmenovat nejen taktickou situaci (Sandwich overcall – zásah do dražby po zahájení LHO, pasu partnera a odpovědi RHO), či konvenci, kterou lze v dotyčné situaci použít (název Sandwich No Trump nesouvisí vlastním významem konvence ukazující nedražené barvy), ale konečně už i konvenci, která svou vnitřní architekturou odkáže na šťavnatou náplň, která se skrývá mezi plátkem chleba dole a plátkem chleba nahoře.

Výraz Puppet již bridžová dražba používá pro forsující hlášku, která partnera nutí použít relé (nejnižší legální hlášku). Použití této techniky je vhodné zejména při velké informační asymetrii mezi partnery. Měl-li jeden (zpravidla zahajitel) již příležitost svůj list dobře popsat, zatímco druhý (zpravidla odpovídající) je v situaci, kdy může mít velmi široké spektrum listů, šetří tento přístup dražební prostor druhého na úkor (méně cenného) prostoru prvního. Vlastně se jedná o standardní ekonomickou dražbu – má-li první hráč list, který není třeba dále popisovat, drží dražbu nízko levnou hláškou. Technika Puppet udělá navíc jen to, že (ve vhodných, předem definovaných situacích) označí jako: „Netřeba popisovat“ sto procent možných listů dotyčného. V praxi spíše něco jako 95 % – s výjimečnými listy lze po dohodě Puppet i prolomit, podobně jako u příbuzné techniky transferů (ty se liší od Puppetu tím, že předávají informaci  – zpravidla o barvě – zatímco Puppet je pouze přípravou na možný přenos informace v dalším kole dražby).

Konvence Sandwich Puppet byla popsána již v systému Wspolny Jezyk 2010 pod názvem Tani transfer. Hodí se nejen do Polského trefu, ale i do jiných přirozených systémů, proto jsem ji pod názvem Laciný transfer testoval. Jelikož se nejedná o transfer, ale Puppet, neobstojí prostý překlad před naším informovaným publikem, proto volím název přesnější, který je popisný nikoli vůči situaci (použití nejlevnější volné hlášky), ale směrem k významu hlášky – použití Puppetu spojuje v jedné hlášce bezcenné listy (dolní plátek chleba) s listy nečekaně silnými (horní plátek chleba), zatímco pro zbytek (šťavnatá náplň mezi nimi) je vyhrazen celý zbylý licitační prostor.

Zde by mohl příspěvek klidně končit, protože je už dost dlouhý, ale bylo by smutné vůbec netušit, kde že se Sandwich Puppet objeví. Jako ilustraci tedy dodávám popis jeho předchůdce – Gadżet Gawrysia z WJ2005. Zobecněním této myšlenky (pocházející z USA, nikoli přímo od Piotra Gawryse) vznikl Tani transfer.

1♦-1♠/2♣-?

2♦ = slabá oprava do kár

2♥ (nejlevnější volná hláška) = Puppet na 2♠ (viz níže)

2♠ (v přirozené dražbě slabé opakování piků) = přirozené a pasovatelné, ale nově konstruktivní

S listy, kdy chceme, aby partner 2♠ pasoval, použijeme Puppet 2♥ a zapasujeme (téměř) povinnou odpověď 2♠. Druhým typem listu je libovolný manšforsing, kdy po odpovědi 2♠ pokračujeme v naturálním popisu listu. Tím se eliminuje potřeba definovat (nepřirozeně) některé skoky v dražené barvě jako forsující – přímo dražíme neforsující leč konstruktivní listy, přes Puppet dražíme FG.

Toto je běžné využití Puppetu (plánuju zapasovat odpověď nebo dál dražím), které je známé např. z Two-way Checkbacku (hláška 2♣), který u nás zdomácněl pod jménem „x-y-NT“ (opět jméno, které označuje KDE, nikoli JAK, konvence funguje). Nevýhodou je, že se hráč musí naučit konvenci, kterou použije na jediném místě, a to ještě na takovém, k němuž existují zástupy podobných sekvencí, s nimiž si lze novou konvenci splést (proč to neplatí i pro „1♥-1♠/2♣-?“ nebo „1♦-1♥/2♣-?“?). To je vstupenka do muzea odložených konvencí, kam by Gadżet Gawrysia patřil, nebýt zobecnění, které přišlo v příští verzi Polského trefu.

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s