Bezbarvé techniky 1♠-2♠

Kromě long-suit try a short-suit try lze použít i hášky, které nejsou vázány na konkrétní boční barvu. Jednu již známe, je to starý dobrý obecný invit. Bodové rozpětí zahajitele je ještě poměrně šíroké a tak ani široká škála barevně specifických invitů neznamená, že obecný invit ztrácí smysl. Zvlášť atraktivní (a relativně populární) je možnost přesunout ho z hlášky 3♠ na hlášku 2NT, po níž lze využít zpětné invity. 

Další novodobou klasikou je použití hlášky 3♠ jako preventivní. Ačkoli Zákon celkového počtu zdvihů je velmi užitečné vodítko, nápad zabránit soupeřům v možnosti znovuotevřít dražbu v rozdáních, kde jsme připraveni je předražit na 3♠, naráží na dva základní principy. Za prvé, slušnou část takových rozdání prostě soupeři nereopenují (i v moderních agresivních turnajích plných silných hráčů) . Za druhé, když už reopenují (a my předražíme na 3♠), téměř nikdy nepokračují na čtvrtý stupeň a doufají, že nás již ke klíčové chybě donutili. Tuto techniku tedy nelze doporučit.

Mnohem zajímavějším nápadem je invit se slabými trumfy. Zde se již jedná o expertní techniku. Ani ne tím, že by byla tak náročná na použití, ale tím, že se dotýká hádanky, na jejíž řešení jsme od začátku rezignovali – v tomto případě toho, zda nebude lepší zkusit 3NT než 4♠. Hodí se zejména v systému, který zahajuje na drahé pětilisty – u fitu 5-3 se častěji stává, že nenese dodatečný zdvih, než u fitu 4-4. Invit se slabými trumfy lze tedy přijmout kromě hlášky 4♠ také dražbou 3NT v případě, že i druhý partner má trumfy slabé. Při síle na manš to znamená, že boční barvy jsou dostatečně silné, trumfy tedy neplní funkci kontroly soupeřových barev a často bude k dispozici jen devět zdvihů, za to bez ohledu na to, zda budou piky trumfovou barvou.

Ačkoli počet technik, které se nabízejí, stále roste, máme pořád k dispozici pouze pět možných hlášek, které plní roli invitu (2NT, 3♣, 3♦, 3♥, 3♠). Konvenční dražba ale zná cestu, jak do jedné hlášky zabalit několik významů. Taková hláška už ale není bezbarvá, je mnohoznačná. Zaslouží si tedy vlastní díl seriálu. 
Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s